Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Malý, velký, v centru nebo dál…

Malý, velký, v centru nebo dál…

Jak vybírat bydlení

 

 

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život, ale přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovacího bytu, jinak, když hledáme bydlení ideální pro rodinu s dětmi a jinak, když hledáme bydlení pro seniory. Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé varianty?


Jeden dům pro tři generace? Rozhodně ne!

Ještě před pár desítkami let bývalo zvykem, že jste se v jednom domě narodili, vyrůstali tam a poté v něm i vychovali vlastní děti. Sedávali jste pod jabloní, kterou zasadil váš praděda, a dům mezitím prošel několika stavebními úpravami. Dnes se s takovým scénářem potkáme jen v minimu případů. Během života vystřídáme i několik nemovitostí a přizpůsobujeme bydlení aktuálním potřebám, stěhujeme se za prací nebo jen toužíme po změně.

 

První startovací byt

Takový byt si pořizuje samostatná osoba nebo pár. Základním požadavkem je centrum města a blízkost veškerých služeb. Nemovitost je pro mladší generaci zpravidla místem, kde budou trávit jen minimum času, proto není problém sáhnout po  menším bytě dispozice 1+kk nebo 1+1. Problematické zde jen bývá místo pro parkování a vzdálenost bydliště od zaměstnání.

 

Bydlení pro mladou rodinu

Mladou rodinu nejlépe uspokojí okraj města a rodinný dům v klidné čtvrti nebo dům v menší vesničce poblíž města. Rodinný dům disponuje zahradou, dostatečným soukromím uvnitř domu a vlastním místem na parkování. Je třeba najít místo, kde jsou v blízkosti školky, školy, sportoviště, hřiště i centra volnočasových aktivit. Místo by mělo být dobře napojeno na síť hromadné dopravy. V opačném případě znamená nutnost vozit starší děti na vybrané aktivity velkou časovou zátěž a část týdne budete trávit v autě.

Velmi opatrní buďte s nákupem domu v takzvaných satelitních městečkách. Stávají stranou občanské vybavenosti a výstavba probíhá vždy v několika etapách. To znamená, že i po nastěhování budete čelit hluku a nečistotám z blízké výstavby, a to i po mnoho dalších let. Zároveň budete nuceni dojíždět.

 

Bydlení pro seniory

Jaká je ideální varianta bydlení pro seniory? Budete překvapeni, ale není to byt. Vítězí novostavba malého domku, třeba jen se dvěma pokoji. Pozemek by měl být co nejmenší, aby neznamenal zátěž, ale místo pro odpočinek a domácího mazlíčka. Novostavba je nejlepším řešením, protože znamená minimální náklady na provoz a na údržbu. Vyplatí se prodat prostorný byt s prázdnými pokoji a pořídit si nový malý domek s mini zahrádkou.

Byt v centru města má sice výhodu dostupnosti veškerých služeb, problém ale bývá s bytovými domy před rekonstrukcí – do takových domů není zajištěn bezbariérový přístup, často chybí i výtah nebo balkón.

 

Základní pravidlo pro nákup nemovitosti = LOKALITA, LOKALITA, LOKALITA!

Vše ostatní můžete změnit.

 

Pokud se budete chtít na cokoliv zeptat nebo s něčím poradit, neváhejte nás kontaktovat.

 

 

V regionálních novinách ECHO č. 23 vyšel v pátek 18. září 2020 tento článek, který jako devatenáctý ze souborů článků bude informovat čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to
arkcr
Člen