Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Může vám někdo ukrást vaši nemovitost? ANO, může!

Možná ani nevíte, že se v Česku kradou nemovitosti. Ano, za miliardy. Policie ČR má dokonce skupinu, která se zabývá nemovitostní kriminalitou. A to je také důvod, proč katastrální zákon čeká se zápisem změny 20 dní, po které se mohou účastníci řízení k věci = změnám v katastru, vyjádřit.

 

Myšlenka je to bezpochyby dobrá, ale pokud se bude někdo vydávat za vás a bude chtít vaši nemovitost prodat, aniž byste o tom věděl, zfalšuje vše. Kupní smlouvy, váš podpis a dokonce i občanský průkaz. A jak zařídí, aby se k vám ve zmiňovaných dvaceti dnech nedostala zpráva, že se vaše nemovitá věc prodává? Jen zajde na poštu a nechá si za pár korun přesměrovat vaši poštu kamkoli bude chtít. A i přesto, že vám katastr zašle dopis o tom, že prodáváte nemovitost, k vám se tato informace nedostane.

A kdy se dozvíte, že vaši nemovitost vlastní někdo jiný? Až ve chvíli, kdy se z nějakého důvodu budete o vaši nemovitost zajímat. Třeba, že vám nepřišla složenka na zaplacení daně. Jenže, to už bude pozdě.

Věříte, že se taková situace může stát? Nejen, že může, ale takové situace se dějí. Co s tím? Naše rada: hlídejte si váš majetek, má hodnotu stovek tisíc či dokonce miliony korun. A jak?

Katastr nemovitostí poskytuje službu: “Elektronická informovanost účastníka”.

Pokud má zájemce o službu datovou schránku, může si službu zřídit přes webovou aplikaci bez nutnosti návštěvy katastrálního úřadu. V ostatních případech lze o zřízení služby požádat osobně na kterémkoli katastrálním úřadu. Žádosti o službu jsou vyřizovány na počkání a služba je aktivní ihned po zaplacení poplatku.

 

Informace o změnách jsou uživateli služby zasílány na jeho žádost jedním ze způsobů:

– do datové schránky;

– elektronickou poštou;

– krátkou textovou zprávou (SMS).

 

Informace o změnách katastru v rozsahu 0 – 20 sledovaných nemovitostí stojí 200,- Kč. Jsme toho názoru, že za dvě stovky (nikoli ročně, ale napořád) stojí za to, abyste měli váš majetek pod kontrolou.

Připadá vám, že tahle informace je pro vás dobrou informací? To nás těší, protože se stále vzděláváme ve svém oboru. Pokud budete chtít vy či kdokoli z vašeho okolí poradit s nemovitostí, neváhejte se na nás obrátit.

 

V regionálních novinách ECHO č. 9 vyšel v pátek 22. března 2019 tento článek, který jako pátý ze souborů článků bude informovat čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to
arkcr
Člen