Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Na co si dát pozor při koupi bytu!

NA CO SI DÁT POZOR PŘI KOUPI BYTU!

Vybíráte byt, chystáte se na prohlídku a opakujete si, na co všechno si musíte vzpomenout, na co se zeptat a co si ověřit?

  1. Technický stav nemovitosti – zda nejsou popraskané zdi, zda nová elektřina je opravdu v mědi, nové odpady v plastu. U oken hledejte případné mapy na zdi, jestli nezatéká parapetem, nebo oknem. Zkontrolujte, zda funguje elektřina – zapojení elektroměru je zpoplatněno. Vyzkoušejte si, zda z kohoutků skutečně teče voda. Jestli zde například nový sprchový kout není jen “na oko”.
  2. Právní náležitosti jsou zásadní a je nutné je před začátkem celého procesu koupě prověřit. Na portále katastrálního úřadu – www.cuzk.cz – si lze bezplatně ověřit majitele a případná omezení vlastnického práva, věcná břemena, předkupní právo jiného subjektu a hlavně, zda je byt skutečně v osobním vlastnictví. Dále je vhodné znát i nabývací titul současného majitele, tzn. – na základě jakého práva, listiny, se stal majitelem prodávané nemovitosti.
  3. Změřte si výměry bytu a nebytových prostor. Inzeráty jsou v mnoha případech zavádějící, inzerující zaměňují plochu obytnou, užitnou, podlahovou, s lodžií, bez lodžie, včetně sklepa. Metr sem, metr tam. Ze skutečných výměr je například vypočítávána daň z nemovitých věcí, i rozpočítáván fond oprav a zálohy na některé služby.
  4. Zeptejte se prodávajícího, jaké vybavení je součástí kupní ceny a co v bytě zůstane.  Prohlédněte sklep – zda není plný nepotřebných věcí, které byste pak na své náklady při stěhování museli vyklízet.
  5. Důležité jsou náklady na užívání bytu a energetická náročnost budovy. To, jak je energeticky hospodárný dům jako celek, vám poví PENB – Průkaz energetické náročnosti budovy, který by měl mít prodávající k dispozici.  Ověřte si, jak vysoký je fond oprav, zda má bytový dům úvěr na rekonstrukci a kolik má dům naspořeno na případné opravy.
  6. Špatní sousedé, nebo jejich podivné návštěvy, vám radost z nového domova poměrně rychle zkazí. Informujte se u správců domu, nebo obyvatel, kdo v domě bydlí a jak spolu nájemníci vycházejí.  Rozlámané poštovní schránky, poškrábané zdi v domě a nefungující zvonky jsou varovným signálem – asi v domě nebo v jeho okolí není vše v pořádku.

Vždy si dejte čas na rozmyšlenou, nespěchejte, jděte klidně na prohlídku dvakrát. Solidní makléř nebo prodávající vás nebude tlačit do kouta, nutit vás dělat ukvapené závěry, sdělí Vám skutečný stav bytu a předloží veškeré zmíněné dokumenty. Ptejte se. Nemovitost nekupujete každý den, možná se to už nikdy opakovat nebude. Ať své volby později nelitujete.

Potřebujete poradit? Neváhejte a zeptejte se, jsme tu pro Vás.

 

V regionálních novinách ECHO č. 26 vyšel v pátek 20. září 2019 tento článek, který jako desátý ze souborů článků bude informovat čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to
arkcr
Člen