.
Prodej nemovitosti (dům, byt, pozemek) je příjmem a ten podléhá zaplacení daně z příjmu ve výši 15 %. Z placení daně ale existuje celá řada výjimek. Přinášíme Vám přehled případů, kdy jste od zaplacení daně z příjmu při prodeji nemovitosti osvobozeni:
.
· časový test – změnil se z pětiletého na desetiletý
Prodej nemovitosti je osvobozen od daně z příjmu, pokud mezi jejím nabytím a prodejem uplyne alespoň pět let. Tato lhůta platí pro prodej všech nemovitostí, které jste nabyli do 31. 12. 2020. V případě nemovitostí, které jste nabyli od 1. 1. 2021, platí nově lhůta deset let. Pro osvobození od daně tedy platí pravidlo vlastnictví pět nebo deset let (tzv. časový test) podle toho, kdy jste dům nebo byt získali.
· dvouleté bydlení v prodávané nemovitosti
Od daně jste osvobozeni také v případě, že jste v nemovitosti před prodejem dva roky bydleli. Pokud je dům nebo byt součástí společného jmění manželů (SJM), stačí, že v něm bydlel jeden z nich. V nemovitosti nemusíte mít ani trvalé bydliště, budete však muset prokázat, že jste se v ní skutečně zdržovali po dobu dvou let bezprostředně před prodejem. To můžete doložit třeba korespondencí, která vám byla na adresu nemovitosti zasílána (účty za telefon, energie, výpisy z banky apod.). Povinnost nahlásit tuto skutečnost finančnímu úřadu máte do konce roku.
· využití prodeje pro uspokojení vlastní bytové potřeby
Třetí možností pro osvobození od daně z příjmů při prodeji nemovitosti je situace, kdy získané peníze z prodeje využijete pro pořízení nového vlastního bydlení (=uspokojení vlastní bytové potřeby), a to do jednoho roku od prodeje. Nemusí jít jen o koupi nového domu nebo bytu, ale také rekonstrukci, výstavbu nebo koupi pozemku, kde bude zahájena výstavba. Osvobození lze využít i v případě, že jste odpovídající částku na vlastní bytové potřeby vynaložili v roce předcházejícím. Pak ale musíte příjmy z prodeje přiznat finančnímu úřadu a doložit, že jste je použili uvedeným způsobem.
POZOR Daň z příjmů z prodeje nemovitosti se počítá ze zisku, nikoliv z prodejní ceny. Základem pro její výpočet je tedy rozdíl mezi prodejní cenou a částkou, za kterou jste nemovitost koupili nebo jinak nabyli. Teoreticky se může stát, že dům nebo byt prodáte za nižší cenu, než jste jej koupili. Pak žádnou daň platit nemusíte, protože neexistuje základ pro její výpočet.
Příště – jak je to s daní u družstevních bytů, zděděné nemovitosti a u právnických osob.
.
nejste si jistí jak na celou problematiku prodeje nemovitosti → kontaktujte nás ☺
.
V regionálních novinách ECHO č. 17 vyšel v pátek 13. září 2024 tento článek, který informuje čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.