Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Změny na realitním trhu a rok 2020

Změny na realitním trhu a rok 2020

 

ZÁKONNÉ:

 

  1. poplatek za vklad do katastru nemovitostí

Od ledna 2020 došlo ke zvýšení poplatku na dvojnásobek – z 1 000 Kč na 2 000 Kč. Zdvojnásobení správního poplatku opět zdraží nabytí nemovitosti. V případě koupě prostřednictvím hypotečního úvěru kupující zaplatí tento správní poplatek 2x – jednou za vklad zástavy pro banku a podruhé za změnu vlastníka. Tedy nejen ostudnou daň z nabytí, ale i vyšší poplatky.

 

  1. zákon o realitním zprostředkování

Poprvé v historii ČR začne v letošním roce stát alespoň nějakým způsobem regulovat činnost realitních makléřů – hurá 🙂 I když zákon není dobře koncipovaný a lobbingem především velkých realitních společností nedošlo k úplné ochraně spotřebitele, i tak je zákonná úprava pokrokem směrem k vyspělým realitním trhům západní Evropy.

 

OČEKÁVANÉ:

 

  1. růst cen nemovitostí bude zpomalovat

Velká města a metropole budou stále na vzestupu, i když již ne tak velkém. V menších městech se předpokládá, že bude růst pomalejší, v průběhu roku může dojít i ke stagnaci. Důvod současné realitní bubliny, kdy ceny nemovitostí jsou vysoké, je stále stejný – pomalá, nebo žádná výstavba nových bytů a domů = malá nabídka na trhu. Výstavbu brzdí stále zdlouhavé a byrokratické stavební řízení.

 

  1. poroste atraktivita bydlení na venkově

V posledním roce jsme zaznamenali nárůst zájemců a kupujících z velkých měst. Stěhování do menších měst a obcí je pro ně zajímavé nejen cenovou dostupností nemovitostí, ale i čím dál větší možností pracovat z domova. Tím nejsou lidé vázáni pouze na velká města a mohou využít možnosti home office. Vysoké ceny ve velkých městech vrací nejen mladé lidi, ale i seniory zpět do malých měst a na venkov, kde je nejen levněji, ale i klid a příroda.

 

V regionálních novinách ECHO č. 2 vyšel v pátek 24. ledna 2020 tento článek, který jako čtrnáctý ze souborů článků bude informovat čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to
arkcr
Člen