Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Co nám “říká” ČNB?

Co nám “říká” ČNB?

Bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 % na 2,75 %. Je to nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je hlavně rostoucí inflace (v září téměř 5%).

 

Dopad nebude okamžitý, inflace se bude brzdit pomalu, v horizontu alespoň jednoho roku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Jaký vliv to bude mít na obchod s nemovitostmi?

Ekonomové očekávají, že v nejbližších měsících se úroveň základní úrokové sazby hypoték dostane na 3,5%. Ale několik let zpátky si lidé běžně kupovali nemovitosti a brali si hypotéky za úrokové sazby i kolem 5%. 

Co nám tedy těmito kroky ČNB říká?

Už řadu měsíců → “zatáhnout ruční brzdu”. Pokud by to politici udělali, nemuselo by to nyní tolik bolet. Měli bychom si uvědomit, že to co se děje, je běžný koloběh ekonomiky. A že se teď po báječném období v posledních cca 10 letech prostě jen vymění období, kdy se budeme mít zase pár let hůře. Než se to opět otočí slovy Wericha a Voskovce “Jednou jsi dole, jednou nahoře”. To, co se nyní děje a co přichází, to už tu bylo. A ne jednou. 

Pravděpodobně tato situace sníží velký nárůst cen nemovitostí, alespoň na nějaký čas. Ke stagnaci nedojde, ale růst už nebude tak agresivní, jako dosud.

Proto pokud chcete prodávat, nečekejte. Říká to i ČNB.

Pokud chcete dobře prodat, nechte to nás, my se o vše postaráme. ☺

 

V regionálních novinách ECHO č. 28 vyšel v pátek 12. listopadu 2021 tento článek, který jako třicátý ze souborů článků bude informovat čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to