Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Nezapomeňte na daně

Udělali jste si v loňském roce 2018 radost a koupili jste nějakou nemovitost? Dům, byt, pozemek, stavbu, chatu … . Pak jste museli do 3 měsíců od zavkladování do Katastru nemovitostí zaplatit daň z nabytí. Povinností kupujícího je podat daňové přiznání a zaplatit daň ve výši 4% z kupní ceny příslušnému Finančnímu úřadu, v jehož obvodu se nemovitost nachází.  Toto neplatí v případě koupě družstevního bytu, kde si kupujete vlastnický podíl.

POZOR! Ještě ale potřebujete podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, které se podává nejpozději do čtvrtka 31. 1. 2019. Daň z nemovitých věcí se platí každoročně a to do konce května.

DOBRÁ ZPRÁVA NA ZÁVĚR: Pokud si budete převádět družstevní byt do osobního vlastnictví, žádnou daň neplatíte!

Daň za nabytí nemovitých věcí platí vždy kupující a to ve výši 4% z kupní ceny.

Další povinnosti poplatníka daně z nemovitostí:

– pokud jste nemovitost v loňském roce prodali, darovali, nebo jinak pozbyli, musíte tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu;

– o vaší daňové povinnosti za rok 2019 vás finanční správa bude informovat jako tradičně formou složenky – tu dostanete do poštovní schránky, nebo formou předepsaných seznamů, které budou v květnu k nahlédnutí na příslušných finančních úřadech.

Daň z nabytí nemovitých věcí se týká pouze úplatných převodů nemovitostí – tedy z prodeje, nebo směny. Daň se neplatí v případě bezúplatných převodů – jako je dědictví nebo darování.

Od daně je osvobozený:

– první úplatný převod nemovitosti, pokud se uskuteční do pěti let od kolaudace,

– převod majetku družstev do vlastnictví jejích členů (viz výše).

 

V regionálních novinách ECHO č. 3 vyšel v pátek 25. ledna 2019 tento článek, který jako třetí ze souborů článů bude informovat čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to
arkcr
Člen