Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Uklidní se realitní trh v roce 2022?

Uklidní se realitní trh v roce 2022?

Rok co rok se mluví o splasknutí realitní bubliny. Přehřátý trh s nemovitostmi ale doposud nezchladilo ani několik vln pandemie covid-19. Právě od těch mnozí očekávali, že ceny bytů a domů stlačí dolů stejně jako krize v roce 2008.

.

.

.

Nestalo se tak. Byty podle České národní banky (ČNB) jsou nadhodnocené. I proto začala ČNB v listopadu krotit trh tím, že přistoupila k razantnímu zvýšení úrokové sazby o 1,25 % na 2,75 % a těsně před Vánocemi utáhla šrouby o další celé 1 %.

ČNB se v listopadu po víc než půl roce také vrátila k limitům na nové hypoteční úvěry:

  • alespoň 20 % ceny nemovitosti vlastní prostředky = LTV;

  • znovu se hodnotí i ukazatel DSTI = na splátky všech svých dluhů mohou žadatelé vynaložit jen 45 % svého čistého měsíčního příjmu;

  • a také ukazatel DTI = celkové zadlužení může dosáhnout maximálně 8,5 násobku žadatelových ročních čistých příjmů.

Proto jsou hypotéky drahé a pro mnoho žadatelů nedostupné. Na trhu tak zůstávají zejména investoři, kteří už nebudou ochotni platit jakoukoliv cenu.

Majitelé, kteří zvažují prodej, by měli jednat a prodej neodkládat. Situace na trhu je pro ně zajímavá v tuto chvíli – dá se totiž očekávat, že vlivem zásahů ČNB dojde ke snížení poptávky a prodloužení doby prodeje nemovitosti. Lidé, kteří naopak chtějí nemovitost koupit, budou spěchat zejména s předschválením hypotéky, a to kvůli avizovanému dalšímu zvýšení hypotéčních sazeb.

Pokud se chcete poradit, co by pro Vás bylo nejvýhodnější, neváhejte a ozvěte se nám, můžeme společně probrat všechny Vaše možnosti.

 

 

V regionálních novinách ECHO č. 4 vyšel v pátek 18. února 2022 tento článek, který informuje čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to