Ing. Martina Tichá 776 622 776
Ing. Martin Tichý 776 622 777
Žádné komentáře

Vývoj cen nemovitostí

.

Vývoj cen nemovitostí

Jak se budou v nejbližší době vyvíjet ceny realit, když vezmeme v potaz nárůst bytové výstavby o 30 procent?

Pokud tento trend bude pokračovat, klesnou ceny bytů?

 

.

.

Po krizi a snižování cen se letos ceny nemovitostí odrazí ode dna. Aktuálně ceny už neklesají, protože spadla inflace i úrokové sazby hypoték, zanedlouho bude hypotéka pravděpodobně pod 4 % – a to celé způsobí růst cen.

To, že se bude stavět více bytů, automaticky snížení cen nezpůsobí. To je mýtus. Potvrzuje to i studie při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, kde se uvádí, že ke snížení cen nemovitostí by mohlo dojít až v případě, kdy by se několik let po sobě objevilo na trhu 100 000 nových bytů. Jenže 100 000 bytů se dostavělo jen jednou, a to v roce 1975, je to tedy v podstatě nereálné. Ceny o něco klesají jen občas při nějaké krizi – v průměru jednou za cca 15 let a pak opět rostou.

  • Jak reálné je najít bydlení do jednoho milionu korun, které by mohlo splňovat základní požadavky – práce a vybavenost v místě bydliště a nízké náklady na úpravy takového bytu?

V Česku je aktuálně v nabídce přibližně 400 bytů do 1 mil. korun. Z toho 150 v Ústeckém kraji, 50 v Karlovarském kraji, 20 v Moravskoslezském a zbývající různě po Česku. Z toho je zřejmé, že v daných lokalitách jsou příjmy spíše nižší. Na druhou stranu jsou nižší náklady na rekonstrukci. Například zednické práce jsou v Praze o 300 % dražší než na severu Čech.

  • Jak se proměňuje trh s bydlením – mění se náš postoj k vlastnímu bydlení?

V posledních letech se mluví o faktu, že dostupnost bydlení je v Česku stále horší. Jinými slovy – Češi potřebují více ročních průměrných platů na pořízení průměrného bydlení.
Takže se trh mění v tom, že více lidí hledá nájem, protože vlastní bydlení si nemůže dovolit anebo ani nechce. V tomto směru se tedy blížíme západním zemím, kde je bydlení v nájmu běžné a rozhodně není vnímáno jako něco negativního.

Zvažujete prodej nemovitosti? Zeptejte se nás na cokoli, co vás zajímá.

 

V regionálních novinách ECHO č. 6 vyšel v pátek 22. března 2024 tento článek, který informuje čtenáře o novinkách spojených s nemovitostmi.

 

 

Proč právě s námi ?
3 věci, které naši klienti nejvíce oceňují
Konzultace zdarma
Jdeme s dobou
Umíme to